RYBÁŘSKÝ KROUŽEK 2023 - 2024

3., 10. a 17. 5. bude probíhat praktická výuka rybolovu na revíru Olešná 2A (471 077). Vezměte pruty, krmení, povolenky atd a přijďte k výpusti směrem od aquaparku viz mapka. 

Připomínám, že 24. - 26.5. proběhne soustředění "příměstskou formou" zaměřené na plavanou a feeder (určeno především pro začínající rybáře). Zahájení od cca 16 hodin v prostoru líhně pod přehradou Olešná. Ukončení v neděli kolem 12 hodin. Vstupné je na osobu 500Kč a bude použito na nákup jídla (večeře-snídaně-oběd-večeře-snídaně), na krmení a červy pro ryby a případně na drobnosti, které ve vašich krabičkách ještě nejsou... Pitný režim si prosím zajistěte dle svých potřeb. V sobotu 25.5. proběhnou v rámci akce závody v plavané na revíru Olešná (účast na závodech není podmíněna účastí na celé akci). V neděli by měl proběhnout kontrolní odlov v přítomnosti hospodáře na chovném rybníce Arnošt (pod přehradou Olešná) - pouze pro účastníky akce.

Tipy na dárky:

https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/119-vseobecne/1436-propagacni-a-vyukove-predmety-crs?fbclid=IwAR1htQHHeCDaw0ia4mfiXgtBrKhY0eKEJ0_JA4IFtao66bzo87WWPWYcPA0

Budu objednávat asi v lednu a hromadně. Máte-li zájem, rád Vaši objednávku připojím a nemusíme platit všichni poštovné...

POZOR: i v sezóně 2024 bude probíhat soutěž v chytání rozličných druhů ryb. Připomínám, že do soutěže se započítávají POUZE ryby ulovené ve svazových mimopstruhových vodách (ne pstruhovky, ne soukromáky), a to pouze na revírech územního svazu Moravy a Slezska. 


I když je ještě brzy, ale již nyní zasílám program rybářských závodů a soustředění pro rok 2024:

18.5. dětské "Ludger carp team" závody na rybníce v Ludgeřovicích 

24. - 26.5. soustředění "příměstskou formou" zaměřené na plavanou a feeder (určeno především pro začínající rybáře) 

25.5. závody v plavané na revíru Olešná 2A

8.6. kontrolní odlov + závody v plavané na chovném rybníce Stovky

15.6. dětské závody na rybníce v Ludgeřovicích pořádané skupinou Rybáři dětem a Ludger carp team

22.6. závody v plavané na revíru Olešná 2A 


V sobotu 4.11. budeme chytat na soukromém rybníce v Ludgeřovicích. Kromě tradiční obsádky v podobě kapra nebo lína bude rybník zarybněn i pstruhem duhovým. Můžete lovit na plavanou, položenou, přívlačí nebo muškařením. Mohou lovit i děti, které zatím povolenku nemají. Na tomto revíru platí speciální povolenka. S majitelem jsem se domluvil na následujících luxusních podmínkách: 

a) lov chyť a pusť za 100Kč, 

b) lov chyť a ponech za 200Kč - povoleno ponechat si maximálně dva kusy pstruha duhového.

Výběr povolenky dle Vašeho uvážení. Platí se na místě.

Sraz bude v 9:30 přímo na místě u rybníka. Pro jistotu zasílám souřadnice a mapku: Ludger Carp Team 49°52'42.0"N 18°14'11.8"E. Dopravu si musí zajistit děti sami, já už mám plné auto. Určitě se v pátek domluvíme, kdo z rodičů se obětuje. Po dobu lovu budou dětem k dispozici pruty ve vlastnictví rybářského kroužku Baška, pokud zatím vlastní nemáte (mám cca 5 prutů, které v pátek navážeme).

https://www.facebook.com/groups/1139078230385539

V pátek dne 20.10. proběhne exkurze přípravy na výlov rybníků Stovky ve FM. Sraz je v 16 hodin u rybníků Stovky (viz mapka) - kousek od firmy Marlenka. Parkujte, prosím, dle mapky na parkovišti u panelových domů. Součástí exkurze bude i opékání párků - ty si prosím vezměte dle vašeho gusta, stejně tak i pečivo a případné nápoje. Očekávaný konec akce je v 18 hodin. Následující den, v sobotu 21.10. se můžete jet sami podívat na výlov rybníků Stovky (já nebudu k dispozici, přesouvám se na jinou akci). Pruty si neberte, chytat nebudeme. 


V sobotu 21.10. se budou na přehradu Olešná sadit kapři. Pravděpodobně budou vysazeni u Rybárny, tak jim dejte zabrat... (platí pouze pro ty, kdo již vlastní povolenky k lovu ryb). Ostatní si budou muset ještě počkat.


V letošním roce začínáme 13.10. 2023. Sraz bude v 16 hodin na líhni Baška pod přehradou. Níže si stáhněte Rámcový program a chod kroužku, kde se dozvíte více informací. CELKOVÉ UMÍSTĚNÍ ZA VŠECHNY TŘI ZÁVODY:

kategorie děti:

1. místo Šindelek Tadeáš (RK Baška)

2. místo Šebesta Vojtěch (RK Baška)

3. místo Stanislav Žvak (RK Frýdek)

kategorie 15+:

1. místo Šimon Zamazal (RK Frýdek)

2. místo Petr Škuta (RK Frýdek)

3. místo Palička Adam (RK Baška)


24.6. proběhly poslední závody. 

Výsledky (RK Baška):

kategorie děti:

1. místo Šindelek Tadeáš

2. místo Šebesta Vojtěch

3. místo David Durczok

kategorie 15+: 

2. místo Adam Palička

 

V sobotu 10.6. proběhly na revíru Stovky další závody v kategorii děti a 15+. 

Výsledky (RK Baška):

kategorie děti:

1. místo Šindelek Tadeáš

2. místo Šebesta Vojtěch

3. místo Jáchym Ondřej

kategorie 15+: za RK Baška nikdo nesoutěžil


27.5. proběhly první dětské závody v plavané na přehradě Olešná. 

Výsledky (RK Baška):

kategorie děti:

2. místo Šindelek Tadeáš

3. místo Šebesta Vojtěch

4. místo Palička Marek


kategorie 15+:

1. místo Palička Adam 


Zde jsou termíny pro dětské/mládežnické závody POUZE v plavané:

27.05. OLEŠNÁ pláž, 10.06. STOVKY sraz u buňky, 24.06. Olešná. Vyhlašují se vždy první tři místa z každého závodu. Po posledním závodu se bude vyhlašovat i celkové 1., 2. a 3. místo (loni jsme skončili na 1. a 3. místě a bylo by fajn tyto pozice opět obhájit).    


Dne 29.4. 2023 proběhla akce na podporu projektu Ukliďme Česko. Český rybářský svaz, místní organizace Frýdek-Místek, ve složení vedení MO, zástupci rybářské stráže a dětských rybářských kroužků Frýdek, Místek a Baška zajistila úklid celého okolí údolní nádrže Olešná. Přilehlé pláže, cyklostezka i další příjemná zákoutí přehrady jsou nyní opět bez odpadků, které vyprodukovali za uplynulý rok neukáznění spoluobčané, bohužel i rybáři. Plastové židle, plechovky od piva a jiných nápojů, sáčky od vnadících směsí a další "laskominy" uklidili členové našich týmů tak, abychom se opět mohli pohybovat v bezpečném a útulném prostředí. Velké díky rovněž patří rodičům dětí, kteří se akce také zúčastnili. Snad nebyla tato práce zbytečná a snad společnými silami bude nejen tato přehrada destinací, kde se budou všichni rybáři, plavci, příznivci vodních a lodních sportů, turisté, kolaři nebo bruslaři rádi za svými zážitky vracet.

Protože už počasí pomalu dovoluje, budeme od dubna chodit chytat...nejdříve je ale třeba se na to připravit. Provizorně jsem připravil doporučený seznam věcí, které by měl mít každý rybář u sebe. Tyto komodity už v kroužku bohužel nedostanete a je třeba si je zajistit z vlastních zdrojů. Některé věci jsou povinnou součástí výbavy - kromě "povolenky" je to metr a vyprošťovač háčků - ten dostalo každé dítě a pokud ne, tak se přihlaste a dostanete. Zákon stanovuje lovit ryby pomocí udice - rybářského prutu. Níže v dokumentu popisuji a doporučuji, jaký prut by mohl být ideální a všestranný. Kromě těchto nezbytností to je ještě podběrák. Zbylé věci pak slouží k cílenému lovu ryb. V okolí se nachází několik rybářských kamenných prodejen, které zároveň provozují eshop. Určitě bych volil osobní návštěvy, aby vám v případě potřeby poradili. Zasílám alespoň pár tipů, kde prodejny hledat:

Frýdek Místek - 1x podloubí místeckého náměstí, 1x prodejna U štiky

Frýdlant nad Ostravicí

Mošnov - lovimeryby.cz

Nový Jičín - ryb. potřeby Král

Havířov


V následujícím dokumentu popisuji základní vybavení včetně fotek a aktuálních cen, za které se dají věci sehnat. Tento seznam může sloužit i prodejci jako návod, co vlastně chcete... Tábor na rybníce Pod lesem je již plně obsazen.
I v roce 2023 vyhlašuji soutěž o nejlepšího lovce, který nachytá nejvíce rybích druhů. Nezáleží na velikostech ryby, do soutěže se započítává každý nový ulovený druh. Podmínky musí být pro všechny stejné, proto:

a) ryby musí být uloveny pouze na MP revírech územního svazu Severní Moravy - tyto ryby mohou mít libovolnou délku a mohou být uloveny i v době jejich hájení

b) nezapočítávají se ryby ulovené na P revírech a dále ryby ulovené v jiných soukromých nebo svazových vodách mimo územní svaz Severní Moravy

c) nezapočítávají se mořské ryby

Vyhlášení proběhne na vánoční besídce v prosinci, času je tedy dost...


Info pro děti, které získají první povolenku v tomto roce: zkoušky se konají 9.3. od 15.30. hod. v budově MO ČRS F-M, Vítězslava Nezvala 1437. Zákonný zástupce musí být u zkoušky přítomen. Moje účast se bude odvíjet podle pracovního vytížení. Pokud se v tento termín nedostavíte, je možné udělat zkoušky zase následující měsíc. Pro zájemce o získání první povolenky stále platí tato přihláška (+ fotka "na občanku").

Níže zasílám odkaz, kde je možné se průběžně na zkoušky samostatně připravovat. Stejné testy budou i na zkouškách k získání povolenky. V žádném případě není potřeba se učit všechny otázky. Test je koncipován i pro rybářské hospodáře a otázky z legislativy není nutné, aby děti znaly. Zároveň musím upozornit, že se budeme učit u některých ryb odlišné míry ryb a další odchylné pravidla. Důvodem je fakt, že test není harmonizován s aktuálními pravidly platnými pro územní svaz Severní Moravy. Chci ale, aby děti znaly naše pravidla, aby jim nebyla bezdůvodně odňata povolenka (náš svaz má pro některé ryby stanoveny vyšší míry).

16. 12. proběhne Vánoční kroužek na adrese Baška 162. Sraz bude pro všechny děti od 16 hodin. Cukroví nebo jiné drobné občerstvení bude vítáno :-) Bude-li jej dosti, proběhne soutěž o nejlepší druh vánočního cukroví. Zcela určitě proběhne vyhodnocení celoroční soutěže o největší počet rybích druhů ulovených na MP revírech našeho územního svazu. Na závěr proběhne tradiční losování a každý účastník obdrží předvánoční dáreček...


Další kroužek proběhne až 13. 1. 2023, opět na adrese Baška 162 (vedle je obchod s krmivy Vemark). Pro členy, kteří zahájili docházku v roce 2022, kroužek začíná v 16 hodin. Pro členy, kteří navštěvují kroužek déle než jeden rok, kroužek začíná v 17 hodin.


RYBÁŘSKÝ KROUŽEK 2022

AKCE POD LESEM

DOCHÁZKA DO KROUŽKU - KVĚTEN

Dne 20.5. bude rybářský kroužek chytat u hráze na přehradě Olešná (viz mapka, zvýrazněno červeně). Sraz od 16 hodin. Na stejném místě budou v soboru 21.5. od 7 hodin probíhat dětské závody. Parkování je možné cca 30m od místa lovu.


Dne 10.4. bude pořádán výlov rybníčků na baštecké líhni. Sraz cca v 8. Gumáky a teplé oblečení podmínkou. Akce pouze za "rozumného" počasí.

Na pátek 1.4. je naplánována exkurze rybochovného zařízení na Pstruží. Sraz bude u mne na adrese Baška 162. Pojedeme hromadně auty (zatím mám k dispozici 3 auta, ještě jedno by bodlo). Vyjedeme v 16 hodin. Prosím o dochvilnost, sraz cca 15:45. Exkurze potrvá max. do 18 hodin. 

Z učitelských důvodů nebudu 8.4. k dispozici a rybářský kroužek v tomto termínu odpadá.

Z důvodů velikonočních svátků kroužek dne 15.4. odpadá.

Další kroužek se uskuteční 22.4., detaily ještě upřesním.


Plánované aktivity v roce 2022:

rybářské závody 2022:

1. Olešná - 21.5.

2. Stovky - 4.6.

3. Olešná - 18.6. 


Rybářské soustředění na rybníce Pod lesem v termínech 4.-6.7. a 6.-8.7.: prosím o prostudování informací a případné potvrzení účasti co nejdříve. Platí pravidlo: "kdo dřív přijde, ten pojede."


RYBÁŘSKÝ KROUŽEK 2021


Dne 17.12. 2021 proběhla poslední schůzka RK v roce 2021 za účasti 12 členů. Byl vyhlášen vítěz soutěže nejhezčí "fotka a příběh". 3 členná porota ve složení p. Matejko Zdenek (předseda MS Baška), Martin Ogořalek (OÚ Baška) a L. Dvořák (vedoucí RK) se jednoznačně shodla na vítězi - Palička Adam. Všechny ostatní děti, které se soutěže účastnily (celkem 5), byly oceněny. 

V pátek 17. 12. proběhne ukončení kroužku v roce 2021 formou vánoční besídky. Dojde k vyhodnocení soutěže o nejhezčí fotku a příběh a pro každého účastníka bude připraveno menší překvapení. Když děti přinesou něco k nakousnutí, určitě bude atmosféra ještě příjemnější. 


POKYNY pro nové členy kroužku. Od ledna bude probíhat intenzivní příprava na zkoušky, které se budou konat v únorovém termínu, který v předstihu sdělíme. Hlavní část testů je zaměřena na poznávání ryb, jejich míry a doby hájení. Dále je třeba znát pár základních pravidel, která definuje zákon 99 a upřesňují jej Bližší podmínky výkonu rybářského práva viz níže. Kromě znalostí je třeba vytisknout a vyplnit Přihlášku (druhý odkaz níže).

Pokud si chcete vyzkoušet testy již nyní na nečisto, zasílám odkaz: https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/legislativa/test-rybarskych-znalosti


AKCE pro děti kroužku Baška v období letních prázdnin

SOUTĚŽ O NEJPĚKNĚJŠÍ FOTKU S RYBÁŘSKOU TÉMATIKOU A PŘÍBĚHEM

Vyhlašuji soutěž o nejhezčí fotku s příběhem s rybářskou tématikou. Účastnit se mohou děti rybářského kroužku Baška. Do soutěže je třeba jako přihlášku zaslat na emailovou adresu lukas.dvorak01@seznam.cz tyto dvě věci:

a) fotku soutěžícího v pěkné přírodě a třeba s malým nebo velkým úlovkem

b) popis události (stačí pár vět, určitě rodiče s formulací pomohou)

Tipy a triky: Foťte jen živé ryby (žádné mrtvolky s vyvalenýma očima), ideálně v přírodě (ne doma s pozadím vany nebo záchodu). Před focením umístěte postavu do středu fotky a ujistěte se, že nechybí v záběru kus hlavy nebo noha nebo rybě ocasní ploutev. Čím víc fotek a příběhů pošlete, tím máte větší šanci na výhru...

Hodnotit bude tříčlenná komise (zástupce obce Baška, zástupce výboru místní rybářské skupiny Baška a vedoucí rybářského kroužku) a výherní fotky budou otištěny v Bašteckém zpravodaji.

A teď to hlavní.

HLAVNÍ CENA: přívlačový prut Delphine v ceně 1 500Kč!!!

Další tři výherci budou rovněž odměněni.


PRVNÍ LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ NA LÍHNI BAŠKA 2.-4.8. 2021 - pokyny viz níže nebo volejte


DRUHÉ LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ NA SOUKROMÉM REVÍRU "POD LESEM" 20.-22.8. 2021 - pokyny viz níže nebo volejte


Obecné rady a informace 

Na kanále youtube je možno se i teoreticky připravit na novou sezonu a hlavně zjistit, co vše se dá u vody zažít a co z ní vylovit. Přikládám odkaz na velmi zdařilá videa Martina Maťáka, který se zabývá závodně jednou z nejhezčích disciplín - lov feederem. Jak z videí uvidíte, dokáže tato technika ulovit od nejmenších rybek po ty největší ryby z řek, jezer a tůní: https://www.youtube.com/results?search_query=matak+martin. Dalším propagátorem feederu, plavané a jemné přívlače je Milan Tychler, který pravidelně dopisuje do časopisu Rybářství, které je u mne k dispozici (můžete si přijít a zapůjčit). Jeho videa najdete s instruktáží na https://www.youtube.com/results?search_query=milan+tychler. 

Abychom si i trochu zasoutěžili, přikládám jeden kvíz. Kdo správně odpoví formou sms nebo emailem, získá cenu. Tak hurá na to:KNIHOVNA S RYBÁŘSKOU TÉMATIKOU

Pro zájemce je celoročně otevřena knihovna s rybářskou tématikou. Knihy vhodné jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé, kteří hledají např. tipy pro lov kaprů nebo milovníky lovu ryb na moři. Přijďte a uvidíte. 

1. jak se nazývá doklad, který musíte mít při lovu ryb u sebe?

2. jak se označuje živá nebo neživá věc, která se umisťuje na háček a pomocí které chytáte ryby?

3. Nezbytná součást výbavy, která vám umožní zjistit, zda je ryba mírová nebo ne.

4. Kovová věcička, díky které lze spojit dva silony nebo šňůry dohromady.

5. Užitečná pomůcka při vylovování ryb je...

6. Patronem rybářů je sv. 

7. Nezbytná součást výbavy, díky které rybě vytáhnete háček zaseknutý v jícnu.

8. Dravá ryba, která má od letošního roku nejmenší lovnou délku 60cm.

9. Nástraha se napichuje na ...

10. Pokud nechcete držet prut v ruce, opřete jej o plastovou nebo kovovou ...


V měsíci lednu se budeme především věnovat vrácením povolenek z roku 2020, vyplněním sumáře úlovků a koupí nové povolenky pro rok 2021. Její cena je stejně jako pro rok 2020 stanovena na 300Kč. Kromě povolenky je nutné zakoupit i členskou známku v hodnotě 100Kč. Celkem tedy 400Kč. Protože je nutné odevzdat starou povolenku řádným způsobem do 15.1. 2021, navrhuji veškerou agendu udělat společně v prvním a druhém lednovém týdnu. Prosím děti nebo rodiče, aby mne kontaktovali na čísle 724393106, a domluvíme si předání staré povolenky a zakoupení nové. Veškerou agendu zajistím, stačí mi doručit "papíry" (povolenka pro rok 2020, rybářský lístek a členská legitimace) a 400Kč.  


STUDIJNÍ MATERIÁL A UŽITEČNÉ ODKAZY

Budete-li se chtít dovzdělat, nebo prověřit vaše znalosti, máte možnost v době rybářského klidu využít internetové stránky. Mezi ty nejzásadnější patří www.rybsvaz.cz, kde jsou v sekci "Jak se stát rybářem" a "Pro děti a mládež" hravou formou vysvětleny základní pravidla rybolovu a legislativní požadavky. 

Český rybářský svaz vydal řadu videí, které je možné najít na kanále youtube (zadejte klíčová slova "Začínáme rybařit". Na youtube toho najdete daleko více, stačí to jen prozkoumat...


NOVÁ PRAVIDLA PRO ROK 2021

Prosím pozor, pokud se budete v letošním roce věnovat lovu dravých ryb (až od 16.6. 2021), mějte na paměti, že rybku do 15cm lze umístit na montáž pouze přes jednoduchý háček. Rybky nad 15cm délky je možné ukotvit pomocí dvoj nebo trojháčků. Dále je nutné upozornit, že od letošního roku platí nové nejmenší lovné délky candáta - 50cm a štiky - 60cm. Tato pravidla platí pro všechny mimopstruhové revíry moravskoslezského územního svazu (tedy i Baška a Olešná).


SOUTĚŽ

A protože již spousta z Vás dokázala v uplynulých sezónách ulovit pěkné úlovky, rád bych některé příběhy popisující jejich ulovení zdokumentoval a zveřejnil. Proto Vás prosím, pokuste se v době zavřených škol sepsat vaše příběhy a zaslat mi je na mail lukas.dvorak01@seznam.cz. Klidně přidejte i fotografie nebo namalovaný obrázek. Vaše práce bude zcela jistě oceněna.


This page was created to show You activities where I invest. It is connected with work-life balance and my big hobby - fishing. I decided to support again young fishermen from 2018. There was a tradition in the past and I refreshed and set up training for upcoming young fishermen. We meet every week in my specialy designed training room in order to share informations about fish, water environment and fishing rools. During year, we are taking part in several actions and events like competitions, fishing weekend or fishing week for young fishermen, visit fishing exhibitions or fishing shops (https://www.lovime-ryby.cz). 


Rybářský kroužek v Bašce navázal v roce 2018 na jeho dlouholetou tradici výchovy mladých rybářů a zahájil od roku 2018 pravidelné setkávání mladých rybářů. Po delší odmlce jsem opět převzal jeho vedení a snažím se naučit mladé zájemce řemeslu Petrovu. Setkání mladých rybářů se uskutečňuje jednou týdně buď v objektu líhně, nebo ve výukové místnosti u L. Dvořáka (Baška 162). Cílem je seznámení se s aktivitami souvisejícími s rybolovnou a rybochovnou tématikou, ochranou přírody a v neposlední řadě i posílení komunikace mezi mladými rybáři napříč místní skupinou ČRS Frýdek-Místek. Díky osobním kontaktům na Povodí Odry plánuji aktivity spojené s ukázkou chovu ryb v komerčním prostředí. 


I would appreciate a lot whether You can also support our activities, my dear collegues. 

V případě zájmu můžete i Vy, mí kolegové a klienti, podpořit aktivity a zájmovou činnost našich mladých rybářských nadšenců.


Fishing events / Rybářské akce 2021

Fishing competition / Rybářské dětské závody 2021 (pokud pravidla dovolí)

24.5. Olešná

8.6. Řehánek

22.6. Stovky (kontrolní odlov a závody na chovném rybníce)
Fishing events / Rybářské akce 2020

9.3. Návštěva rybářského obchodu "Lovíme ryby" v Mošnově (www.lovime-ryby.cz)

Fishing competition / Rybářské dětské závody 2020

  • Olešná 23.5.
  • Řehánek 6.6.
  • Stovky 20.6.

August / SRPEN 2019

July / ČERVENEC 2019

Nedílnou součástí jsou i přednášky pro děti, kterými chceme přiblížit život kolem vody a vše, co souvisí s rybářskou tématikou. Od roku 2019 budeme zapojeni do programu Obecního úřadu Baška, který hodlá převzít patronát nad všemi kroužky dětí v obci.

How to train young fishermen to be successfull. The pike from last day of year 2018. Učí se i ti nejmladší řemeslu Petrovu aneb Silvestrovská štika

Planned action / Plánované akce v roce 2019

Teambuilding close to our pond / Opékání párků na chovném rybníku Stovky

Finally fishing... / Konečně na rybách...

Event "Open door" was initiated in order to show young generation how fishing is exciting. / Den otevřených dveří 6.4. 2019 - náborová akce pro malé a ještě menší rybáře na líhni v Bašce. Uvidíme, kolik nových nadšenců bude příští rok nosit maskáčové oblečení a udici v ruce.


Rybářské dětské závody 2019
  • Olešná 25.5.
  • Stovky 8.6.
  • Baška 22.6.

Rybářská soustředění 2019

  • víkendová akce na líhni v Bašce červnu
  • návštěva soukromého revíru v červenci
  • zakončení prázdnin na líhni v Bašce v srpnu